TACL2017 detailed programme

Monday, June 26

8:00-9:15

registration

(Room 111)
9:15-9:30

opening of the conference

(Room 131)
9:30-10:30 Invited talk: Mai Gehrke. Stone duality in the theory of formal languages (Room 131)
10:30-11:00

Coffee break

Contributed talks

Jonsson Special Session I

Room 131
Room 300 Room 301
11:00-11:30
John Harding, Carol Walker and Elbert Walker
The convolution algebra
Stanislav Kikot, Agi Kurucz, Frank Wolter and Michael Zakharyaschev
Alt_n in a Strictly Positive Context
Wesley Fussner
Twist Products and Dualities
11:30-12:00
Nick Galatos and Peter Jipsen
Generalized bunched implication algebras
Sławomir Kost
Rooted frames for fusions of multimodal logics
Wiesław Kubiś
Weak Fraisse categories and their limits
12:00-12:30
Nick Galatos and Peter Jipsen
Classical and intuitionistic relation algebras
Andrey Kudinov
Neighborhood-Kripke product of modal logics
Alex Kruckman
First-order cologic for profinite structures
12:30-13:00
Tadeusz Litak
Algebraic generalizations of completeness and canonicity
Zofia Kostrzycka
On interpolation in NEXT(KTB) and NEXT(KB)
Michal Botur and Martin Broušek
A new characterization of a class $\mathrm{HSP_U}(\mathcal K)$
13:00-15:00

Lunch Break

15:00-16:00 Invited talk: Bart Jacobs, Introduction to Effectus Theory (Room 131)
16:00-16:30

Coffee break

Contributed talks

Jonsson Special Session II

Room 131
Room 300 Room 301
16:30-17:00
Patrick Morandi, Guram Bezhanishvili and Bruce Olberding
Canonical extensions of archimedean vector lattices with strong order unit
Michele Pra Baldi and Stefano Bonzio
Undefinability of Standard Sequent Calculi for 3-valued Paraconsistent Logics
Ramon Antoine, Francesc Perera and Hannes Thiel
The Cuntz semigroup and the category Cu
17:00-17:30
Tommaso Moraschini and Ramon Jansana
Unifying the Leibniz and Maltsev hierarchies
Igor Sedlár
Bimodal bilattice logic
Ramon Antoine, Francesc Perera and Hannes Thiel
Tensor products of Cuntz semigroups
17:30-18:00
Kentaro Yamamoto and Zhiguang Zhao
Algorithmic Correspondence, Canonicity and Completeness for Possibility Semantics
Stefano Bonzio, Andrea Loi and Luisa Peruzzi
A duality for involutive bisemilattices
Ramon Antoine, Francesc Perera and Hannes Thiel
Completeness and cocompleteness of the category of Cuntz semigroups
18:00-18:30
Denis I. Saveliev and Nikolai L. Poliakov
On two concepts of ultrafilter extensions of first-order models and their generalizations
Minghui Ma and Yuanlei Lin
A Constructive Four-Valued Logic
Insa Cremer
Reduced Rickart rings and skew nearlattices

Social Programme

19:30-... Welcome party at Pavilon Grebovka


Tuesday, June 27

9:15-9:30

Hájek Kurt Gödel Society Award Ceremony

(Room 131)
9:30-10:30 Invited talk: Luca Spada. Geometric aspects of MV-algebras (Room 131, Ch. Cintula)
10:30-11:00

Coffee break

Contributed talks

Hájek Special Session

Room 131 (Ch. Cintula)
Room 300
(Ch. Terui)
Room 301
(Ch. Dzik)
11:00-11:30
Matthias Baaz and Anela Lolic
First-order interpolation from propositional interpolation: a proof theoretic approach on a semantic basis
Hisashi Aratake
Bicategory of Theories as an Approach to Model Theory
Alex Citkin
Projective WS5-Algebras
11:30-12:00
Guillermo Badia
Types and models in core fuzzy predicate logics
Carla Reis
Compact Enriched Categories
Valentin Shehtman and Dmitry Skvortsov
On Kripke completeness of modal and superintuitionistic predicate logics with equality
12:00-12:30
Tommaso Flaminio, Lluis Godo and Sara Ugolini
States of free product algebras and their integral representation
Takuma Imamura
Analogies between small scale topology and large scale topology from the nonstandard perspective
Tadeusz Litak
The periodic sequence property
12:30-13:00
Tomáš Kroupa and Vincenzo Marra
The Free Algebra in a Two-sorted Variety of State Algebras
Evgeny Kuznetsov
Exponentiability in Stone Spaces and Priestley Spaces
13:00-15:00

Lunch Break

15:00-16:00 Invited talk: Martín Escardó. The frame of Scott continuous nuclei on a preframe (Room 131, Ch. Vickers )
16:00-16:30

Coffee break

Contributed talks
Room 131 (Ch. Vickers) Room 300 (Ch. Haniková) Room 301 (Ch. Restall)
16:30-17:00
Rafal Gruszczyński and Giangiacomo Gerla
Two systems of point-free affine geometry
Almudena Colacito and George Metcalfe
An Ordering Condition for Groups
Tomasz Kowalski
A simple restricted Priestley duality for bounded distributive lattices with order-inverting operation
17:00-17:30
Francisco Avila
The Frame of the p-Adic Numbers and a p-Adic Version of the Stone-Weierstrass Theorem in Pointfree Topology
Gavin St. John
Undecidability of {*,1,∨}-equations in subvarieties of commutative residuated lattices
Jonathan Smith and Anna Romanowska
Diagrammatic duality
17:30-18:00
Samuele Maschio and Giovanni Sambin
Topology as faithful communication through relations
Zhe Lin and Minghui Ma
On the Complexity of the Equational Theory of Generalized Residuated Boolean Algebras
Michael Andrew Moshier and Alexander Kurz
Duality for Relations on Ordered Algebras
18:00-18:30
Tatsuji Kawai
Lawson Topology as the Space of Located Subsets
Michiro Kondo
Multiplicative derivations of commutative residuated lattices
Luca Reggio
Quantifiers on languages and codensity monads
18:30-19:30 SYSMICS meeting


Wednesday, June 28

9:30-10:30 Invited talk: Steve Vickers. Sketches for arithmetic universes as generalized spaces (Room 131, Ch. Escardo)
10:30-11:00

Coffee break

Contributed talks
Room 131 (Ch. Escardo) Room 300 (Ch. Raftery) Room 301 (Ch. Navara)
11:00-11:30
Jorge Picado
Sublocales and a Boolean extension of a frame
Tommaso Moraschini
The computational complexity of the Leibniz hierarchy
Jan Paseka and Radek Šlesinger
Q-sup-algebras and their representation
11:30-12:00
Imanol Mozo Carollo, Andrew Moshier and Joanne Walter-Waylands
An approach to subspaces of d-frames and an Isbell-type density theorem
Peter Arndt, Ramon Jansana Ferrer, Hugo Luiz Mariano and Darllan Pinto
Filter pairs: A new way of presenting logics
Maria Manuel Clementino
Exponentiability in quantale-enriched categories
12:00-12:30
Laurent De Rudder
Gelfand duality for compact pospaces
Tomáš Lávička and Carles Noguera
Infinitary propositional logics and subdirect representation
Isar Stubbe
Topology from enrichment: the curious case of partial metrics
12:30-13:00
Sergio Ardanza-Trevijano, María Jesús Chasco and Jorge Elorza
Properties of the annihilator of fuzzy subgroups
Tomáš Lávička and Adam Přenosil
Antistructural completeness in propositional logics
Anuj Kumar More and Mohua Banerjee
Algebras from a Quasitopos of Rough Sets
13:00-15:00

Lunch Break

15:00-16:00 Invited talk: Greg Restall. A Concrete Category of Classical Proofs (Room 131, Ch. Gabelaia)
16:00-16:30

Coffee break

Contributed talks
Room 131 (Ch. Gabelaia) Room 300 (Ch. Revanta) Room 301 (Ch. Jansana)
16:30-17:00
Guram Bezhanishvili, Nick Bezhanishvili, David Gabelaia, Silvio Ghilardi and Mamuka Jibladze
The Variety of Nuclear Implicative Semilattices is Locally Finite
Zhiguang Zhao
ALBA-style Sahlqvist preservation for modal compact Hausdorff spaces
Tommaso Moraschini, James Raftery and Jamie Wannenburg
Varieties of De Morgan Monoids I: Minimality and Irreducible Algebras
17:00-17:30
Luca Carai and Silvio Ghilardi
Existentially Closed Brouwerian Semilattices
Willem Conradie, Alessandra Palmigiano and Zhiguang Zhao
Sahlqvist via Translation
Tommaso Moraschini, James Raftery and Jamie Wannenburg
Varieties of De Morgan Monoids II: Covers of Atoms
17:30-18:00
Silvio Ghilardi, Maria João Gouveia and Luigi Santocanale
Fixed point elimination in the Intuitionistic Propositional Calculus
Willem Conradie, Andrew Craig, Alessandra Palmigiano and Zhiguang Zhao
Constructive canonicity for lattice-based fixed point logics
Wojciech Dzik and Piotr Wojtylak
Unification in first-order logics: superintuitionistic and modal
18:00-18:30
Frederik Lauridsen
Intermediate logics admitting structural hypersequent calculi
Giuseppe Greco, Alessandra Palmigiano, Fei Liang and Peter Jipsen
Modular proof theory for axiomatic extensions and expansions of lattice logic
Michał Stronkowski
Admissibility for universal classes and multi-conclusion consequence relations


Thursday, June 29

9:30-10:30 Invited talk: Alexandra Silva, (Co)algebraic foundations of automata learning (Room 131, Ch. Kurz)
10:30-11:00

Coffee break

Contributed talks
Room 131 (Ch. Kurz) Room 300 (Ch. Kowalski) Room 301 (Ch. Bezhanishvili)
11:00-11:30
Fei Liang, Giuseppe Greco, Andrew Moshier and Alessandra Palmigiano
A proper Multi-type display calculus for Semi De Morgan Logic
Amanda Vidal
Modal logics over finite residuated lattices
Małgorzata Kruszelnicka
Yes/No Formulae as a Description of Theories of Intuitionistic Kripke Models
11:30-12:00
Giuseppe Greco, M. Andrew Moshier, Alessandra Palmigiano and Apostolos Tzimoulis
First-order logic properly displayed
Willem Conradie, Wilmari Morton and Claudette Robinson
Filtrations for many-valued modal logic with applications
Christopher Taylor
Expansions of Heyting algebras
12:00-12:30
Agata Ciabattoni and Revantha Ramanayake
Bunched Hypersequent Calculi for Distributive Substructural Logics and Extensions of Bunched Implication Logic
Marta Bilkova, Giuseppe Greco, Alessandra Palmigiano, Apostolos Tzimoulis and Nachoem Wijnberg
The logic of resources and capabilities
Guram Bezhanishvili, Kristina Brantley and Julia Ilin
Arithmetic interpretation of the monadic fragment of intuitionistic predicate logic and Casari’s formula
12:30-13:00
Vijay D'Silva, Alessandra Palmigiano, Apostolos Tzimoulis and Caterina Urban
A proof-theoretic approach to abstract interpretation
Laura Janina Schnüriger
Axiomatizing a Reflexive Real-valued Modal Logic
Guillaume Massas
Semi-constructive Versions of the Rasiowa-Sikorski Lemma and Possibility Semantics for Intuitionistic Logic
13:00-15:00

Lunch Break

Social Programme

15:00-16:30 Boat trip in the Vltava river
16:30-18:30 Free time
18:30-... Banquet at Marina Brewery


Friday, June 30

Contributed talks
Room 131 Room 300 Room 301
9:30-10:00
Vasileios Aravantinos-Sotiropoulos and Panagis Karazeris
Definability and conceptual completeness for regular logic
Serafina Lapenta, Antonio Di Nola and Ioana Leustean
Deepening the link between logic and functional analysis via Riesz MV-algebras
William Javier Zuluaga Botero and Jose Luis Castiglioni
Finite MTL-algebras
10:00-10:30
Michael Lambert
Wild Algebras in Cartesian Categorical Logic
Revaz Grigolia, Antonio Di Nola and Giacomo Lenzi
Topological Spaces of monadic MV-algebras
Sándor Jenei
Structure Theorem for a Class of Group-like Residuated Chains à la Hahn
10:30-11:00

Coffee break

Contributed talks
Room 131 Room 300 Room 301
11:00-11:30
Fredrik Dahlqvist and Alexander Kurz
Positive Coalgebraic Logic
José David García
Many-Valued Arrow Logic with Scalar Product Operations
Tatyana Ivanova
Logics for extended distributive contact lattices
11:30-12:00
Adriana Balan
A multi-valued framework for coalgebraic logics over generalised metric spaces
Ilya Shapirovsky
Locally tabular polymodal logics
Georges Hansoul and Julien Raskin
A Duality for Boolean Contact Algebras
12:00-12:30
Marta Bilkova, Alexander Kurz and Bruno Teheux
Modal extensions of Ln-valued logics, coalgebraically
Luigi Santocanale and Maria João Gouveia
aleph_1, omega_1, and the modal mu-calculus
Philippe Balbiani and Tatyana Ivanova
Extended Contact Logic
12:30-13:00
Tomáš Jakl
A Vietoris functor for bispaces and d-frames
Luigi Santocanale
Theories of relational lattices
Eunsuk Yang
Standard completeness for mianorm-based logics with n-contraction, n-mingle, and n-potency axioms
13:00-15:00

Lunch Break

15:00-16:00 Invited talk: Alexandru Baltag, Towards a Topological Theory of Knowledge, Inquiry and Correlations (Room 131)
16:00-16:30

Coffee break

Contributed talks
Room 131 Room 300 Room 301
16:30-17:00
Sylvia Pulmannová
A Loomis-Sikorski theorem and functional calculus for a generalized Hermitian algebra
Sabine Frittella, Giuseppe Greco, Michele Piazzai, Nachoem Wijnberg and Fan Yang
Matthew effects via dependence and independence logic
Mojgan Mahmoudi and M. Mehdi Ebrahimi
Injectivity of (Naturally) Ordered Projection Algebras
17:00-17:30
Gejza Jenča
Effect algebras as colimits of finite Boolean algebras
Gianluca Grilletti
Disjunction and Existence Property in Inquisitive Logic
M. Mehdi Ebrahimi and Mahdieh Yavari
Quasi injectivity of partially ordered acts
17:30-18:00
Jeannine Gabriëls, Stephen Gagola and Mirko Navara
Sasaki projections and related operations
Giuseppe Greco, Alessandra Palmigiano and Fan Yang
Proper multi-type display calculi for classical and intuitionistic inquisitive logic
Mustafa Demirci
On Two Approaches to Concrete Dualities and Their Relationships
18:00-18:30
Nega Arega and Van Den Berg John
Topologizing filters on rings of frictions RS^-1 and congruence relation on FilR
Meenakshi Wasadikar
Some properties of zero divisor graphs of lattices