The Institute of Computer Science helps in the fight against coronavirus infection

Cooperation with relevant partners

Together with other colleagues, we participate in the development of a model of the effects of the spread of coronavirus infection.

The ethical issues associated with the spread of coronavirus are in articles on the new site The ethics of the epidemic are targeted by experts from Karel Čapek Centre (consisting of scientists from the Institute of Computer Science, Institute of State and Law, Institute of Philosophy and Faculty of Science, Charles University).

Evaluated Publications

Čísla jsou lepší než realita, PES by se měl přepočítat, myslí si informatik.

Zangová C., , Neruda, Roman.

CNN Prima News, 2020,

Andrej Babiš by chtěl před Vánoci zrealizovat dobrovolné plošné testování antigenními testy. To by mohlo ze společnosti vyčlenit bezpříznakové jedince, ale právě tyto testy zkreslují realitu, která nyní vypadá pozitivnější, než doopravdy je. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové to řekl informatik Roman Neruda.

Z hlediska matematiků jsme absolutně neměli uvolnit opatření, tvrdí informatik Neruda.

Míková E., , Neruda, Roman.

CNN Prima News, 2020,

Počet nakažených koronavirem stále stoupá a mnoho z nás má své teorie, jak se bude situace vyvíjet dále. Co si o vývoji ale myslí informatici? Na to v Novém dni odpovídal Roman Neruda z Centra pro modelování biologických a společenských procesů

Přeplňování nemocnic jsme zabránili, do Vánoc bychom ale neměli rozvolňovat, míní Neruda z Centra pro modelování.

Neruda, Roman.

Česká televize, 2020,

Opatření proti šíření nemoci covid-19 by neměla být před Vánoci rozvolňována, domnívá se informatik Roman Neruda z Centra pro modelování biologických a společenských procesů. Epidemie podle něj zpomaluje, ale ne dostatečně rychle. Pokud zůstaneme u současných opatření, nehrozí ale podle něj již větší přetížení nemocnic.

Model M – Několik poznámek k optimálnímu algoritmu pro Chytrou karanténu (přednáška).

Neruda, Roman.

In Sympozium: Změny chování české populace v době COVID-19 a jejich reflexe v epidemiologických modelech , .

Ještě by se vyplatilo šlápnout na brzdu, říká informatik ze skupiny „modelářů“. Pokles všichni sledují nadšeně, my opatrně.

Vrtišková Nejezchlebová, L., Neruda, Roman.

In Deník N, issue 2. listopadu 2020 , 2020, ISSN 2571-1717.

Oficiální počty nakažených koronavirem v posledním týdnu mírně poklesly, což po měsících rychlého růstu všichni sledujeme s jistou úlevou. Nejen podle informatika Romana Nerudy, který se podílí na tvorbě epidemiologických modelů, bychom však s optimismem měli zatím šetřit. „Jsme přesvědčení, že i kdyby se to teď opravdu začalo snižovat, pořád by se ještě vyplatilo šlápnout víc na brzdu, abychom denní přírůstky dostali v kratším čase k tisícovce, kdy začne efektivně fungovat trasování. Ted jsme rozhodně vzdáleni od jakéhokoli rozvolňování.“

Model M – Mikropohled města (přednáška).

Neruda, Roman.

In Konference COVID v modelech , .

Model M - Cesta k věrnému modelu města (přednáška).

Neruda, Roman.

In NZIS Open 2020 , .

Několik zajímavosti kolem epidemiologie covid-19 aneb jak měřit dopady pandemie aproč předpovědi někdy sedí a někdy naprosto selhávají (přednáška).

Pecen, Ladislav.

In Den otevřených dveří Ústavu informatiky AV ČR , .

Měření dopadů pandemie covid-19 dle celkového počtu úmrtí za týden bez ohledu na příčinu úmrtí a porovnání s počty zemřelých v předchozích 8 letech (přednáška).

Pecen, Ladislav.

In 41. imunoanalytické dny 11. ročník workshopu personalizované medicíny. Sborník abstraktů , .