Šachový turnaj Ústavu informatiky 2020

slonV úterý 11.2.2020 proběhl ve velké zasedací místnosti pod dohledem Bernarda Bolzana 7. ročník šachového turnaje Ústavu informatiky, kterého se zúčastnilo jedenáct hráčů. Turnaj zahájil ředitel ústavu prof. Ing. Emil Pelikán, CSc. Přivítal všechny účastníky, poděkoval organizátorům za uspořádání a všem hráčům popřál pevnou ruku a bystrý úsudek. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol tempem 10 minut na partii s přídavkem 10 vteřin za každý provedený tah. Po čtvrtém kole byla přestávka na oběd.

Na úvod trochu statistiky. Letošní ročník přilákal silnou konkurenci. O hlavní cenu (velkého čokoládového slona) přišlo bojovat pět hráčů s ratingem vyšším než 2000 Elo bodů. Nepočítáme-li hlavního organizátora, ředitele turnaje a rozhodčího v jedné osobě Ctirada Matonohu, pouze Dobroslav Kindl se zúčastnil všech ročníků. Kvůli pracovním povinnostem letos vynechali obhájce prvenství Štěpán Papáček, Miloslav Vlasák a Petr Votava a vůbec poprvé také Petr Tichý. Naopak po roční a víceleté pauze si přišli zahrát Jiří Poš, Lenka Havlíčková, Jan Heyda a Ondrej Gutten. Obhajovat stříbro přišel Milan Pokorný, bronz Tomáš Sedláček a šestou účast si připsal Jiří Olejníček. Nováčky turnaje byli Jiří Pergner a David Sedliský.

Turnaj byl svědkem mnoha zajímavých a napínavých partií, z nichž některé vybíráme. Havlíčková - Matonoha: Černý se do soupeřky pustil svými pěšci hlava nehlava, až to možná trochu přehnal. Nakonec měl co dělat aby neprohrál, ale pomohla mu hrubka soupeřky. Sedláček - Kindl: Černý hrál velmi pěkně a dostal se do jasně vyhrané jezdové koncovky. V ní ale přehlédl kuriozní jednotahový dušený mat. Poš - Heyda: Bílý měl věž proti dvěma spojeným volným pěšcům, kteří mířili nezadržitelně do dámy. Černý si skutečně dámu postavil, ale nedokázal vyhrát proti věži a pěšci. Bílý postavil pevnost a partie skončila remízou.

Matonoha - Olejníček: Bílý tvrdě zaútočil na krále, ale přehlédl hezký obranný tah soupeře, po kterém ztratil materiál a partii. Pergner - Poš: Bratrovražedný souboj hráčů ze stejného oddílu. Pozice se zablokovala, později získal výhodu černý díky větší aktivitě svých figur. Bílému se podařilo remizovat věčným šachem. Kindl - Havlíčková: Partie se dostala do koncovky těžkých figur, ve které měla černá pěšce těsně před proměnou. Bílému se ho podařilo zlikvidovat a přejít do remízové věžové koncovky.

Havlíčková - Poš: Partie postupně přešla do zajímavé střelcové koncovky, ve které rozhodla větší aktivita černých figur. Kindl - Pokorný: Oba hráči se dostali do silné časové tísně, místy se hodiny zastavily na pár sekundách. Naštěstí hráči dostávali přídavek 10 sekund. Bílý měl dámu a postouplého pěšce proti věži a střelci. Pěšce se mu dlouho nedařilo prosadit, protože soupeř ho dobře bránil. Rozhodla právě časovka, ve které se bílému přeci jen podařilo vyměnit svou dámu za věž a postavit si dámu novou. Hezká a překvapivá výhra bílého. Gutten - Matonoha: Černý měl v zahájení štěstí, že nepřišel o pěšce. Bílý naopak svým tahem pěšce ztratil a pozice se mu postupně rozpadla.

Matonoha - Sedláček: Asi nejhezčí a nejdramatičtější partie celého turnaje. Bílý se do soupeře pustil obětí jezdce a kvality. Černý měl holého krále a skladiště figur na opačné straně šachovnice. Svým posledním tahem mohl černý vyhrát, kdyby zahrál Sd1-f3+. Bílý by musel odevzdat i druhou věž a jeho útok by skončil. Černý dlouho přemýšlel, ale tuto možnost překvapivě neviděl. Místo toho zahrál chybné Sd1-h5 a po další oběti střelce bílého se musel tah před matem vzdát.

V posledním kole si v partii Sedliský - Olejníček černý pohlídal první místo pohodlnou výhrou nad slabším soupeřem. Poš - Matonoha: Bílý zahrál 1.e4 a po partii se svěřil, že to vlastně hrát nechtěl, aby nepřišlo "samozřejmé" 1...d5. Bílý pak zvolil méněcennou variantu, po které podlehl drtivému útoku na krále. Havlíčková - Gutten: Partie se dostala do střelcové koncovky, která byla lepší pro bílou. Černý ale dlouho vzdoroval a nakonec rozhodl krásný pěšcový průlom bílé. Sedláček - Pokorný: Velmi zajímavá partie. Oba soupeři si vzájemně odmítali nabídky remízy. Vznikla koncovka střelce proti jezdci, ve které se bojovalo téměř až do holých králů.

Turnaj podruhé v kariéře zaslouženě vyhrál Jiří Olejníček, když jako jediný neprohrál ani jednu partii. Druhý Ctirad Matonoha se rozjížděl pomalu. Po třech kolech měl 1,5 bodu, ale pak vyhrál čtyři partie za sebou. Při rovnosti bodů byl prvním kriteriem vzájemný zápas. Zajímavé je, že Ctirad měl všechna další pomocná hodnocení lepší než vítěz - oba Buchholzy i SB. Ale bohužel pro něj, vzájemný zápas prohrál. Velmi dobře hrál třetí Tomáš Sedláček, ale v závěru mu trochu došel dech, když z posledních dvou partií vydoloval jen půl bodu. Pěkné partie sehrál Milan Pokorný, ale v mnoha případech bojoval s časovou tísní. Ostatní hráči odvedli své standardní výkony. Bohužel, Jan Heyda musel po pátém kole z rodinných důvodů z turnaje odstoupit a to mu zabránilo potrápit víc své soupeře. Hráči bez ratingu Ondrej Gutten a David Sedliský hráli dobře zahájení, ale ve střední hře jim nedostatek zkušeností nedovolil hrát vyrovnanější partie. Na závěr je třeba zmínit jedno gesto fair-play. Překvapila výhra Dobroslava Kindla nad Milanem Pokorným. V této partii ale odpustil Milan Pokorný svému soupeři v koncovce dámy s pěšcem proti věži a střelci pravidlo dotknuto-hráno, po kterém by jednotahově získal dámu a soupeř by se musel vzdát.

Děkujeme Ludmile Nývltové, která na turnaj upekla výbornou bábovku, Danuši Smolíkové, Iloně Čechové a Aně Balog Votava za zajištění drobného občerstvení, Tereze Šírové za přípravu a tisk diplomů a pamětních listů a pořízení fotografií, Jiřímu Pošovi (za šachový oddíl SK LISA Praha) za zapůjčení šachového materiálu, Heleně Zelenkové a především řediteli ústavu Emilu Pelikánovi za podporu uspořádání turnaje. Všechny příznivce zveme na další ročník, který se uskuteční v úterý 9.2.2021.


Konečné pořadí

Poř. St.č. Jméno NRtg Klub Body Res. BH.
1 5 Olejníček Jiří 2024 Qcc České Budějovice 1 23½
2 4 Matonoha Ctirad 2059 Tj Jiskra Hořice V Podkrkonoší 0 24
3 3 Sedláček Tomáš 2073 Šachový Oddíl Tj Dukla Praha 5 0 25½
4 1 Pokorný Milan 2112 Tj Bohemians Praha 4 ½ 26
5 6 Pergner Jiří 1926 Sk Lisa 4 ½ 22½
6 7 Poš Jiří 1894 Sk Lisa 0 26
7 8 Kindl Dobroslav 1741 Šk Mníšek Pod Brdy 0 24
8 9 Havlíčková Lenka 1729 Šachový Klub Viktoria Žižkov 0 21½
9 2 Heyda Jan 2088 Sk Lisa 0 20
10 10 Gutten Ondrej 1000   2 0 23½
11 11 Sedliský David 1000   1 0 24


foto

Společné foto účastníků turnaje.
Zleva: T. Sedláček, J. poš, J. Pergner, C. Matonoha, O. Gutten, E. Pelikán, D. Kindl, J. Olejníček, M. Pokorný, L. Havlíčková, D. Sedliský (chybí J. Heyda).


Fotogalerie


Propozice
Výsledky 1. ročníku turnaje v roce 2014
Výsledky 2. ročníku turnaje v roce 2015
Výsledky 3. ročníku turnaje v roce 2016
Výsledky 4. ročníku turnaje v roce 2017
Výsledky 5. ročníku turnaje v roce 2018
Výsledky 6. ročníku turnaje v roce 2019