Šachový turnaj Ústavu informatiky 2019

slonV úterý 12.2.2019 se v prostorách velké zasedací místnosti uskutečnil 6. ročník šachového turnaje Ústavu informatiky, který přilákal, stejně jako vloni, deset hráčů. Turnaj zahájil ředitel ústavu prof. Ing. Emil Pelikán, CSc. Přivítal všechny účastníky, poděkoval organizátorům za uspořádání a popřál všem hráčům mnoho zdaru při hře. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol tempem 10 minut na partii s přídavkem 10 vteřin za každý provedený tah.

Letošní turnaj byl velice silně obsazen, hned pět hráčů mělo rating přes 2000 ELO bodů a šestý nasazený téměř 2000. Tři hráči se zúčastnili všech ročníků (Ctirad Matonoha, Petr Tichý, Dobroslav Kindl), jednou chyběli Štěpán Papáček a Jiří Olejníček (ten vynechal pouze první ročník). Dalším již tradičním účastníkem byl Miloslav Vlasák, který vynechal první dva ročníky. Podruhé přijel Milan Pokorný, který si zopakoval účast z prvního ročníku a loňskou účast zopakoval Jiří Kubricht. Nováčky turnaje byli Tomáš Sedláček a Petr Votava. Bohužel ředitel turnaje musel na poslední chvíli přijmout čtyři omluvenky, dvě z pracovních důvodů a dvě z důvodu nemoci v rodině. Turnaj nabídl mnoho zajímavých situací na šachovnici a protože skoro ze všech partií se dochovala nějaká informace, můžeme reportáž probrat po jednotlivých partiích.

V prvním kole, které začalo krátce po deváté hodině, nedošlo k žádnému překvapení, své partie vyhráli všichni výše nasazení hráči. Tichý - Papáček: Černý potvrdil své kvality, brzy získal pěšce. Bíly se ale nevzdal a podařilo se mu získal pěšce zpátky. O osudu partie se rozhodlo v časovce, ve které černý získal figuru. Pokorný - Kindl: Bílý zablokoval dámské křídlo a zahájil nebezpečný útok na krále postupem h-pěšce. Pak postavil svého jezdce na f6, obětoval ho na h7 a získal věž. Krásná kombinační partie! Kubricht - Sedláček: Pozice byla dlouho vyrovnaná, ale pak po výměnách zůstal černému lepší jezdec proti horšímu střelci. Když navíc bílý ztratil kvalitu, bylo hotovo. Matonoha - Vlasák: Bílý získal c-sloupec, na kterém operoval svými figurami. Partii rozhodla hrubka černého, když jednotahově ztratil celou věž. Votava - Olejníček: Celou partii tahal za delší konec černý. Získal nejprve pěšce a poté aktivní hrou i velkou poziční výhodu. Bílý v prohrané pozici překročil čas.

Ve druhém kole se urodily dva smírné výsledky. Papáček - Matonoha: Partie skončila velmi brzy klidnou remízou ve vyrovnané pozici. Černý neměl důvod odmítnout nabídnutou remízu od silnějšího protivníka. Sedláček - Pokorný: I zde zasloužená remis. Rozvinul se strategický boj o výhodu, ale pozice zůstávala pořád vyrovnaná. Olejníček - Tichý: Černý získal pěšce, ale bílý za něj měl b-sloupec pro věž a aktivnější figury. Partie se rozhodovala v časovce, ve které bílý ztratil jednotahově celou věž. Kindl - Votava: Černý sehrál pěknou partii. Získal výhodu, ale dostal se do časové tísně, ve které ztratil kvalitu. S výborně umístěným jezdcem a věží ale zle dotíral a postupoval volným středovým pěšcem. Jakmile však bílý rozehrál svoji věž, bylo prakticky hotovo. Vlasák - Kubricht: Partie byla hrou na jednu branku. Bílý jen sbíral figury, které mu soupeř přenechal.

Třetí kolo bylo kuriozní tím, že všechny partie vyhráli černí. Pokorný - Papáček: V partii dvou nejvýše nasazených hráčů vznikla koncovka nestejnopolných střelců s věží na každé straně. Po jejich výměně zůstaly černému na dámském křídle tři pěšci proti jednomu a s pomocí aktivnějšího krále je protlačil do dámy. Matonoha - Sedláček: Černý v zápletkách ve střední hře získal kvalitu a pak už to byla jen otázka času a techniky. Kindl - Olejníček: Černý, stejně jako ve druhém kole, ztratil pěšce, ale měl za něj aktivnější pozici. Materiál se postupně vyrovnal a v dalších výměnách získal černý pěšce. Vznikla zajímavá věžová koncovka s pěšci g+h proti a+b+c, ve které byl černý rychlejší. Tichý - Vlasák: I tato partie se dostala do věžové koncovky, ve které měl černý dokonce dva pěšce navíc. S jejich uplatněním neměl vážnější problémy. Kubricht - Votava: V partii dvou hráčů bez ratingu získal černý postupně dvě figury a bez problémů vyhrál.

Ve čtvrtém kole, posledním před polední pauzou, sehráli dramatickou a nejdelší partii dne Matonoha s Pokorným. Bílý získal prostorovou převahu, ale soupeř se dobře bránil. Po sérii výměn přešla partie do koncovky lehkých figur, ve které udělal bílý několik nepřesných tahů, které černý dokonale využil k zisku figury. Oba hráči si pak postavili dámu, ale vzniklá dámská koncovka se bílému zachránit nepodařila. V dalších partiích remizoval Papáček se Sedláčkem, Olejníček porazil Vlasáka a Votava prohrál s Tichým. Svůj první bod v turnaji získal Kubricht po výhře nad Kindlem. Na čele se tak usadilo trio Papáček, Sedláček, Olejníček se třemi body, o půl bodu zpět byl Pokorný a o další půlku Vlasák a Tichý. Jeden a půl bodu měl Matonoha a po jednom bodu trojice Kindl, Votava, Kubricht.

Zhruba ve 13 hodin hráči zasedli k pátému kolu. Sedláček - Olejníček: V partii k ničemu zásadnímu nedošlo, skončila klidnou remízou. Vlasák - Papáček: V zablokované pozici bílý dlouho pomýšlel na zisk cenné remízy. Avšak pak se černý dostal do soupeřova tábora po f-sloupci a získal figuru. Pokorný - Votava: V partii s oboustrannými rošádami zaostal černý ve vývinu, čehož bílý využil k zisku materiálu. Tichý - Kubricht: Bílý zahájil ve střední hře nebezpečný pěšcový útok v centru. Partie skončila zajímavým chycením černé dámy v centru šachovnice. Kindl - Matonoha: Brzy po zahájení sebral bílý otráveného pěšce a se zlou se potázal. Po ztrátě dámy se vzdal.

V šestém kole došlo opět ke dvěma remízám na prvních stolech. Papáček - Olejníček: Klidná remis opakováním tahů. Sedláček - Tichý: Zajímavá partie s materiální nerovnováhou, přesto vyrovnanou pozicí. Bílý získal kvalitu za pěšce, černý měl silnou dvojici střelců. Proto se soupeři dohodli na remíze. Kubricht - Pokorný: Vznikla dámská koncovka s volným pěšcem víc pro černého, který došel až na pole proměny. Bílý hledal záchranu ve věčném šachu, ale nenašel ji. Votava - Matonoha: Černý zvolil vyčkávací taktiku. Pak přesunul figury k útoku na královské křídlo a po několika nepřesnostech soupeře vyhrál. Vlasák - Kindl: Bílý získal na dámském křídle pěšce a vyhrál koncovku těžkých figur. Po šestém kole tak bylo pořadí Papáček, Pokorný (oba 4,5), Sedláček, Olejníček (oba 4), Matonoha, Tichý (oba 3,5), Vlasák (3), Votava, Kindl, Kubricht (všichni 1).

Poslední kolo přineslo hned tři nerozhodné výsledky. V partii Matonoha - Tichý se hráči dohodli na remíze již po dvou tazích, za což dostali vynadáno od vedle hrajícího Míly Vlasáka. Ten v partii Votava - Vlasák dlouho držel vyrovnanou pozici, až po jednom výměnném manévru získal figuru a tím i partii. V partii Kindl - Sedláček vznikla po zahájení symetrická pozice. Ve střední hře získal černý prostorovou převahu, ale nabídl remis, kterou bílý překvapivě odmítl. Partie tedy pokračovala, ale zanedlouho remis nabídl sám bílý a černý ji přijal. Papáček - Kubricht: Vzhledem k tomu, že Štěpán Papáček hrál již se všemi papírově silnějšími soupeři ze startovního pole, přidělil mu los hráče bez ratingu, se kterým neměl vážnější problémy. Při oboustranných rošádách zaútočil bílý v centru a jezdcovým manévrem získal kvalitu. Černý vzdoroval překvapivě dlouho a tak bílý vrátil kvalitu zpět za rozhodující útok. Olejníček - Pokorný: Byl to vlastně souboj o medailové příčky, opatrná partie z obou stran, ve které nikdo nechtěl udělat chybu. Bílý sice dostal pod kontrolu pole e5, ale větší výhodu to nedávalo, pozice byla vyrovnaná. Vznikla koncovka lehkých figur se zablokovanými pěšci, ve které ani jeden ze soupeřů neměl kde prorazit.

Turnaj vyhrál Štěpán Papáček, který prokázal svoje kvality, nedělal větší chyby a ukázal, že šachu opravdu rozumí. Na druhém místě se umístil Milan Pokorný. Hrál sice pomaleji a proto se dostával do časové tísně, ale nedělal v ní prakticky žádné chyby a soupeře drtil. Třetí skončil Tomáš Sedláček. Prokázal druholigové zkušenosti, neprohrál jedinou partii, ale pětkrát remizoval v kolech 2,4-7. Na čtvrtém místě skončil loňský vítěz Jiří Olejníček. Zajímavostí je, že v několika partiích ztratil pěšce, ale měl za něj kompenzaci v podobě aktivní protihry. Pátý skončil ředitel turnaje, rozhodčí a reportér v jedné osobě Ctirad Matonoha. Nejbojovnějším hráčem se stal šestý Miloslav Vlasák, který ani jednou neremizoval. Sedmé místo je pro Petra Tichého zřejmě tak trochu zklamáním. Tradiční účastník Dobroslav Kindl měl již na osmém místě ztrátu 2,5 bodu. Velice pěkně hrál devátý Petr Votava. Hodně trénuje na internetu, ale vážné partie moc nehraje. Chce to nasbírat trochu více zkušeností a bude nebezpečným soupeřem pro každého. Desátý skončil Jiří Kubricht. I on hraje pro radost a získané zkušenosti v partiích se silnými protivníky se mu určitě budou hodit. Kuriozní na turnaji je, že o pořadí na třetím a čtvrtém místě rozhodlo až čtvrté pomocné hodnocení! A pořadí na prvních pěti místech bylo téměř shodné s nasazením hráčů.

Závěrem je třeba poděkovat Daně Smolíkové, Tereze Šírové a Ludmile Nývltové za zajištění drobného občerstvení, Hance Bílkové a Tereze Šírové za přípravu a tisk diplomů a pamětních listů, Petrovi Tichému (za šachový oddíl ŠK Spartak Čelákovice) za zapůjčení šachového materiálu, Tereze Šírové za pořízení fotografií a v neposlední řadě Heleně Zelenkové a především řediteli ústavu Emilu Pelikánovi za podporu uspořádání turnaje. Pokud se nestane nic mimořádného, příští ročník turnaje se uskuteční v úterý 11.2.2020.


Konečné pořadí

Poř. St.č. Jméno Rtg Klub Body Res. BH. BH. S-B MBl
1 1 Papáček Štěpán 2190 Tj Jiskra Třeboň 0 26 27 20,50 3
2 2 Pokorný Milan 2112 Tj Bohemians Praha 5 0 21 22 12,00 4
3 3 Sedláček Tomáš 2081 Šachový Oddíl Tj Dukla Praha ½ 24½ 25½ 15,25 4
4 5 Olejníček Jiří 2024 Qcc České Budějovice ½ 24½ 25½ 14,00 4
5 4 Matonoha Ctirad 2059 Tj Jiskra Hořice V Podkrkonoší 4 24½ 25½ 11,25 3
6 9 Vlasák Miloslav 1000   4 1 20½ 21½ 7,50 4
7 6 Tichý Petr 1962 Šk Spartak Čelákovice 4 ½ 23½ 24½ 10,75 4
8 7 Kindl Dobroslav 1741 Sk Rapid Praha 0 23 24 3,25 3
9 10 Votava Petr 1000   1 1 23 24 1,00 3
10 8 Kubricht Jiří 1000   1 0 24½ 25½ 1,50 3


foto

Společné foto účastníků turnaje.
Zleva: C. Matonoha, M. Vlasák, P. Tichý, J. Kubricht, J. Olejníček,
T. Sedláček, D. Kindl, vítěz turnaje Š. Papáček, M. Pokorný, P. Votava.


Fotogalerie


Propozice
Výsledky 1. ročníku turnaje v roce 2014
Výsledky 2. ročníku turnaje v roce 2015
Výsledky 3. ročníku turnaje v roce 2016
Výsledky 4. ročníku turnaje v roce 2017
Výsledky 5. ročníku turnaje v roce 2018
Výsledky 7. ročníku turnaje v roce 2020