Šachový turnaj Ústavu informatiky 2017

slon

V úterý 14.2.2017 proběhl ve velké zasedací místnosti již 4. ročník šachového turnaje Ústavu informatiky, kterého se zúčastnilo, stejně jako vloni, jedenáct hráčů. Turnaj zahájil ředitel ústavu RNDr. Michal Chytil, DrSc. Přivítal všechny účastníky, promluvil o tom, jak se z turnaje stává hezká tradice a všem hráčům popřál hodně štěstí při hře. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol tempem 10 minut na partii s přídavkem 10 vteřin za každý provedený tah.

Turnaje se zúčastnili vítězové prvních dvou ročníků Štěpán Papáček a Petr Tichý (loňský vítěz Jan Smutný se omluvil), tradiční zástupkyně ženského šachu Lenka Havlíčková a kromě dalších pravidelných účastníků se objevil i nováček Ondrej Gutten. Jednoznačným favoritem byl díky svému ratingu přes 2200 ELO bodů Štěpán Papáček, více než 2000 bodů měli ještě Ctirad Matonoha a Jiří Olejníček. Šest hráčů mělo rating pod 2000 a hráči Ondrej Gutten a Miloslav Vlasák byli bez ratingu. A jak turnaj probíhal kolo po kolu?

Těsně po deváté hodině hráči zasedli k úvodnímu kolu, které se obešlo bez překvapení, ani jeden z favoritů nezaváhal. Ve druhém kole ztratil první a jedinou půlku Papáček s Tichým a na chvíli tak přepustil průběžné vedení Matonohovi, který v partii plné omylů porazil Olejníčka. Ve třetím kole Papáček rozdrtil Matonohu a vyrazil vstříc celkovému vítězství. V zajímavé partii dvou adeptů na medailové umístění Olejníček porazil Tichého. Čtvrté kolo bylo poslední před polední pauzou. Došlo v něm k souboji domácích Matonohy s Tichým. Hezkým útokem na krále vyhrál prvně jmenovaný. Senzací kola byla prohra Poše s Vlasákem. Po 4. kole tak byl v čele Papáček s 3,5 body, následovala trojice Matonoha, Olejníček a překvapivě Vlasák se 3 body. Na opačném konci tabulky se objevila také překvapivá jména Tichý (4. nasazený) s 1,5 bodem a Poš s Kindlem (5. a 7. nasazený) s pouhým 1 bodem.

V pátém kole odstavil Papáček dalšího z konkurentů Olejníčka, Matonoha přehrál překvapení turnaje Vlasáka a zabral konečně Tichý pěknou výhrou nad Kindlem. V šestém kole šlo již do tuhého, jediným překvapivým výsledkem byla remíza Tichého s Vlasákem. A tak o prvních třech místech bylo před posledním kolem prakticky rozhodnuto. Papáček (5,5 bodu) byl již téměř jistým vítězem turnaje (stačila by mu i remíza v posledním kole), Matonoha (5 bodů) měl jisté druhé místo díky lepšímu vzájemnému zápasu s Olejníčkem (4 body), a toho by o třetí místo připravila jen souhra náhod. V posledním kole potvrdil roli favorita Papáček výhrou nad Vlasákem. Smírně se rozešli Matonoha s Havlíčkovou a Olejníček s Pošem. Kuriozní bylo, že obě partie skončily shodnou jezdcovou koncovkou. Štěstí měl Gutten, když se jeho soupeř Gergelits ve vyhrané pozici zamyslel a prohrál na čas.

Zajímavé je srovnání výkonů některých hráčů před a po obědě. Odpoledne se nedařilo Vlasákovi (uhrál jen půl bodu a propadl se ze 4. místa na 7.) a Gergelitsovi (neuhrál dokonce nic a spadl ze 7. na 10. místo). Zabrali naopak Poš (získal 2,5 bodu) a především Tichý (podobně jako vloni), který ziskem 2,5 bodu poskočil z 9. místa na 4. Při pohledu na konečné pořadí stojí za pozornost, že první čtyři místa obsadili shodně první čtyři nasazení a páté místo obsadil velmi dobře hrající Gutten, který, ač bez Ela, získal krásné 4 body. Za zmínku stojí i zisk 3,5 bodu druhého hráče bez ratingu Vlasáka. Turnaj proběhl v přátelské atmosféře, všichni účastníci obdrželi tradiční perníkové figurky. Již teď se těšíme na jeho 5. ročník v roce 2018.

Turnaj by se nemohl uskutečnit bez obětavé pomoci několika lidí. Poděkování zaslouží ředitel ústavu Michal Chytil za podporu uspořádání turnaje, Hanka Bílková a Ludmila Nývltová za zajištění drobného občerstvení, Hanka Bílková navíc za přípravu diplomů a pamětních listů, Petr Tichý (za šachový oddíl ŠK Spartak Čelákovice) za zapůjčení šachového materiálu, Terezka Šírová za pořízení fotografií a její maminka za dodání cen do turnaje.