next up previous contents
Next: Iterační algoritmus Up: Implementace učení RBF sítí Previous: Implementace učení RBF sítí   Obsah


RBF Agent a V/V rozhraní

Rafael (rbf.html)
RBF agent jménem Rafael (viz obr. 6.2) slouží především jako správce RBF sítě a jejího učení. Ovládá některé primitivní způsoby nastavení parametrů sítě, ale opravdové učení parametrů přenechává ostatním agentům.

Kromě RBF sítě spravuje tento agent konfiguraci učení. Konfigurací tu rozumíme seznam všech možných informací, jako je jméno tréninkové množiny, typ učící metody, parametry této metody apod. Tuto konfiguraci může uživatel modifikovat pomocí grafického rozhraní nebo zadat v XML formátu v souboru. Pro parametry konfigurace, které nebyly nikým zadány, použije Rafael hodnoty, které sám považuje za optimální.

Uveďme seznam příkazů, na které Rafael reaguje:

  1. <loadconfig/> -- načtení konfiguraci sítě a učení ze souboru.
  2. <learn/> -- aplikace určené metody učení na RBF síť. Rafael si najde agenty, které k její realizaci použije a případně je nakonfiguruje. Poté proběhne samotné učení.
  3. <load> <net/> </load> -- načtení sítě ze souboru
  4. <save> <net/> </save> -- převedení sítě do XML formátu a uložení do souboru
  5. <nettest/> -- otevření uživatelského okénka, které umožňuje zadávat hodnoty vstupů sítě a zobrazovat odezvu sítě. Okénko je realizováno agentem V/V rozhraní.
  6. <gnuplot/> -- zobrazení funkce RBF sítě pomocí programu Gnuplot. Provádí se pouze pro sítě s jedním vstupem a výstupem.
  7. <sampleToFile/> -- navzorkování funkce sítě do souboru.
  8. <evalFile/> -- pro vstupní části vzorů z testovací množiny se spočtou výstupy sítě a vše se uloží do zadaného souboru. (Testovací množina se připojuje na místo tréninkové množiny.)

Rafael zpřístupňuje pro čtení proměnnou error, která představuje chybu naučené sítě vůči tréninkové množině, jež je právě připojena.

Pomocí binárního rozhraní lze zpracovat dotaz <query> <var> <response/> </var> </query>, který pro dané hodnoty vstupů sítě vrátí hodnoty výstupů.

Dále lze pomocí přístupu k proměnným nastavovat všechny položky konfigurace jak sítě tak učení.

Ida (netinterface.html)
Ida (viz obr. 6.2) umožňuje uživatelům pohodlné testování sítě pomocí grafického uživatelského rozhraní. Umí se připojit k jakémukoli agentovi, který má určitý počet vstupů a určitý počet výstupů, a dokáže k zadaným hodnotám vstupů určit hodnoty výstupů.To je každý takový agent, který zpřístupňuje proměnné inputs, outputs a response pro čtení. Ida si pak dotazem na hodnotu těchto proměnných zjistí počet vstupů a výstupů. Poté vygeneruje grafické okno, kde je možné zadat hodnoty vstupů a nechat si zobrazit odpovídající výstupy.


next up previous contents
Next: Iterační algoritmus Up: Implementace učení RBF sítí Previous: Implementace učení RBF sítí   Obsah
Petra Kudova
2001-04-19