Old Messages
Dmitry Tishkovsky - Blocking mechanisms in description logics, a general approach
Dmitry Tishkovsky - A General Tableau Method for Deciding Description Logics, Modal Logics and Related First-Order Fragments
Dmitry Tishkovsky - Reasoning about actions and knowlege: Multi-agent dynamic logics with informational test
The problem of data semantics is establishing and maintaining a correspondence between a data source (e.g., a database, an XML document) and its intended subject matter. We review the (relatively minor) role data semantics has played in Databases under the term "semantic data models", its more prominent place in ontology-based information integration, and then outline two new views:
- Semantics as a composition of mappings between models, and
- Attaching intentional aspects (stakeholder goals) to Information Systems.
(Joint work with John Mylopoulos and others at Univ. of Toronto)
For better or worse, Description Logics have become highly visible as "ontology representation languages" in the tsunami of papers on Information Integration, the Semantic Web, etc. The first part of this talk provides an (opinionated) survey of what the strenghts (and weaknesses) of Description Logics in representing and reasoning with knowledge about the natural world, including: a variable-free syntax based on "concept constructors"; expressive power intermediate between propositional and full predicate logic, often leading to decideable reasoning; support for non-standard inferences such as concept difference and matching; explanation. An example of using DLs to partially describe the semantics of an e-service will be presented.
It is widely agreed that there will be no single definitive ontology, and that small ontologies should be built by taking parts of existing ones. A more technical part of the talk will concern my research on Distributed Description Logics, and the Logic of Importing Knowledge, which address these issues in different ways.
Alexander Borgida holds a PhD degree from the University of Toronto, and is a Professor of Computer Science at Rutgers University, New Brunswick, NJ. His research generally concerns knowledge representation and its applications. He has published in a variety of areas including Artificial Intelligence (description logics, explanation), Databases (exceptions, data semantics, data mapping, data quality), and Software Engineering (requirements modeling, software specification). One unifying thread of this work is a belief in the importance of languages, which shape the way we think about a problem, and the need to be precise and logical about the semantics of such languages. Alex is co-recipient of the most influential paper award of the 1994 International Conference on Software Engineering, and is proud to have contributed to the design and implementation of the Classic language/logic, which was used at AT&T as part of a system that configured "billions of dollars" worth of equipment
A. A. Frolov - Physiological basis of the perception of fundamental properties of the world: approach of Henri Poincaré
- the perception of the world as a continuous reality in time and space;
- the perception of 3-dimensionality of the world.
Pavel Zezula - Metrické podobnostní hledání v teorii a praxi
Stanisla Slušný - Evoluční a zpětnovazebné učení
Leo Galamboš - Webový index a úložiště
I would like to invite you to the SOFSEM 2007 conference to be held in January 20 - 26, 2007 at hotel Sklar, Harrachov. A part of the conference is also a web technologies (including the semantic web) track.
Everyone is cordially invited.
Július Štuller - Pozvánka na vyjezdní pracovní seminář projektu SemWeb
Dovoluji si Vás pozvat na společný výjezdní pracovní seminář projektu Programu "Informační společnost" Inteligentní modely, algoritmy, metody a nástroje pro vytváření sémantického webu, které se uskuteční ve Sporthotelu Olympia (Šumava - Stachy), v termínu: 5. - 7.10.2006.
Seminář SemWeb 2006 bude věnovaný především uplynulým 2 rokům řešení projektu.
Plánovaný program:- Rekapitulace a řešení projektu
- Úvod
- Přehled dosažených výsledků za jednotlivé instituce
- Vystoupení vedoucích jednotlivých pracovních (pod)skupin
- Přednášky jednotlivých členů řešitelských týmů
- Výhled, upřesnění plánů
Stanislav Slušný - Evoluční učící algoritmy pro dopředné neuronové sítě
Spojenie evolučných algoritmov a neurónových sietí prinieslo nové metódy hľadania optimálnej konfigurácie neurónových sietí. Genetické algoritmy je možné použiť nielen ako náhradu algoritmu spätného šírenia, ale aj na riešenie zložitejších problémov - pri hľadaní optimálnej topológie a architektúry neurónových sietí.
V prednáške bude podaný prehľad a porovnanie možných prístupov, spolu s výsledkami experimentov vykonaných na dátach z lekárskeho prostredia.
Dovoluji si Vás pozvat na konferenci SOFSEM 2006 konanou 21.-27.01.2006 v hotelu Měřín (Slapská přehrada), jejíž jeden celý track je věnován problematice sémantického webu.
Všichni jsou srdečně zváni.
Stanislav Bartoň - Designing a Path-oriented Indexing Structure for a Graph Structured Data
In the context of the Semantic Web, rho-operators were proposed as a mean to explore complex relationships between entities. The problem of searching for the complex relationships can be modeled as the process of searching paths in a directed graph where the entities form vertices and the edges are represented by the relationships between the entities.
Our effort introduces an indexing structure for path-oriented queries in the graph structured data called rho-index. The design of the rho-index is based on a graph partitioning technique called graph segmentation. Which is meant to represent the indexed graph in a simpler manner yet having similar properties as the original graph had.
This presentation will discuss the theoretical design of the rho-index. It will also describe the transformation used to simplify the indexed graph and the structures used to represent the rho-index. Finally, the preliminary experimental results of the use of the indexing structure will be demonstrated.
Július Štuller - Pozvánka na seminář ITAT
Dovoluji si Vás pozvat na seminář ITAT konaný 20.-25.09.2005 v hotelu Akademik v Račkové dolině, který mimo jiné umožní pracovní setkání projektů:
- Nástroje pre získavanie, organizovanie a udržovanie znalostí v prostredí heterogénnych informačných zdrojov (MŠ SR)
- Inteligentní modely, algoritmy, metody a nástroje pro vytváření sémantického webu (IT ČR)
- Metody inteligentních systémů a jejich aplikace při dobývání znalostí a zpracování přirozeného jazyka (IT ČR)
Všichni jsou srdečně zváni.
Július Štuller - Výzva k podání příspěvku na konferenci SOFSEM 2006
Na příštím SOFSEMu je jeden celý track věnovaný problematice sémantického webu, a proto vyzývám všechny kolegy řešitelského týmu k podání příspěvku, pokud jim to jejich časové možnosti umožní. Abstrakty příspěvků lze podávat do 15. srpna, celé příspěvky pak do 22. srpna.
V.Dostal - Podobnostní hledání v multimediálních datech
Vyhledávání založené na konceptu podobnosti se stává v poslední době velmi důležité v prostředích, kde vyhledávání na přesnou shodu má malý význam nebo dokonce nemá vůbec žádný. S rychle rostoucím množstvím dat, ve kterých je potřeba vyhledávat, je úzce spojen vývoj nových indexačních struktur pro urychlení operace hledání. Koncept podobnosti je často formalizován pomocí pojmu metrického prostoru. Existují dva základní přístupy pro indexování metrických prostorů. První indexuje objekty prostoru pomocí vzdálenostní funkce, druhý přístup je založen na principu mapování metrického prostoru do vektorového. My se zabýváme prvním modelem, tj. indexováním na vzdálenosti, a nastíníme základní principy v těchto metodách použité.
Roman Vaculin - Autonomní chování výpočetních agentů
Budeme se zabyvat architekturami pro podporu rozhodovani softwarovyvh agentu. Nasim cilem je vetsi mira autonomie chovani vypocetnich agentu, kteri typicky zapouzdruji metody vypocetni inteligence a resi problemy v prostredi multiagentniho systemu. Predvedeme navrh a realizaci konkretni architektury zalozenena principech vertikalni vrstevnate architektury a BDI architektury.
Roman Neruda - Autonomní chování výpočetních agentů
Budeme se zabývat několika způsoby, jak dodat softwarovým agentům reprezentujícím metody výpočetní inteligence mechanismy, ktere umožní určitou míru jejich autonomie. Zaměříme se na oblasti volby partnerů a spojování agentů do multi-agentních systémů. Metody zahrnují ontologické popisy agentů, logické programování a evoluční techniky. Po úvodních experimentech se některé z těchto cest nejeví jako slepe.
Schůzka řešitelského týmu projektu pracoviště Ústavu informatiky se uskuteční na jarním výjezdním zasedání Ústavu informatiky v jihočeském rekreačním areálu Nový Dvůr.
Zuzana Nevěřilová, Petr Sojka - Visualizace sémantického webu na příkladu doménově vymezené digitální matematické knihovny
Přednáška se bude zabývat vizuálním rozhraním k vnímání složitých struktur obecně. Sémantické sítě a speciálně sémantický web patří právě k takovým složitě uchopitelným strukturám.
Budou prezentována východiska návrhu aplikace Visual Browser a její možné využití. Aplikace Visual Browser vznikla jako diplomová práce na Fakultě informatiky MU v Brně, původně pro potřeby vizualizace WordNetu. Dvouvrstvé schéma, které aplikace využívá však umožňuje mnohem univerzálnější použití.
Vysoká míra obecnosti a parametrizovatelnosti tohoto programu bude demonstrována na příkladové studii digitální matematické knihovny NUMDAM. Závěrem bude zmíněn návrh sémantického webu projektu digitální matematické knihovny DML-CZ.
Snášel Václav, Moravec Pavel, Pokorný Jaroslav - WordNet Ontology Based Model for Web Retrieval
The paper will be presented at International Workshop on Challenges in Web Information Retrieval and Integration.
Přednáška poskytne základní přehled o aktivitách VŠE Praha v oblasti sémantického webu, s důrazem na problematiku automatizovaného získávání znalostí z běžného WWW. Formou otevřené diskuse se dotkne i některých dalších aspektů sémantického webu, které autor považuje za klíčové, např. kvality v současnosti dostupných ontologií a přidané hodnoty vzhledem ke "konkurenčním" (např. objektovým) technologiím. Pokusíme se společně zmapovat aktuální stav výzkumu a praxe sémantického webu v ČR a identifikovat perspektivní oblasti pro další spolupráci různých institucí.
Viz také KEG.
Presentace výsledků pracoviště FI MU.
V oblasti návrhu ontologického popisu jsme se soustředili na propojení informací z ontologií s existujícími jazykovými zdroji – tezaury, sémantickými sítěmi typu wordnet, terminologickými databázemi atd. Bylo navrženo XML schéma umožňující propojení znalostí z takových zdrojů. Současně byla do tohoto formátu transformována databáze RussNet, obsahující jak taxonomii vybraných pojmů v ruštině, tak morfologickou a částečně i syntaktickou informaci (valenční rámce). Pro daný formát byly implementovány XML transformace umožňující zobrazování ontologických i jazykových dat pomocí nástroje DEB.
Ve spolupráci s kolegy z Tübingenské university byly započaty práce na převodu jejich sémantické sítě GermaNet do našeho formátu s cílem získat kompatibilní zdroje pro další jazyky. Vzhledem k postupnému doplňování valenčních rámců do českého wordnetu plánujeme také převod tohoto poměrně rozsáhlého zdroje do nového formátu.
V souvislosti s cílem projektu zkoumání modularity, integrace a opakovaného použití ontologií byla pozornost věnována i dalším zdrojům sémantických dat, konkrétně asociačním tezaurům (výsledky slovních asociací), které poskytují cenné informace o vztazích mezi pojmy a jejich „uložení“ v lidské paměti. Jako velmi nadějná oblast se jeví porovnávání vazeb získaných z asociačních tezaurů se vztahy získanými ze sémantických sítí, případně automatickou analýzou z korpusových textů. Existuje těsný vztah mezi porovnáváním takových dat z různých zdrojů a mapováním ontologií Sémantického Webu. Získané výsledky jsou tedy relevantní pro srovnávání a kombinování ontologií, integraci dat, případně služeb Sémantického Webu, popsaných různými ontologiemi.
Július Štuller, Martin Řimnáč, Radim Nedbal - Ontologie v kontextu sémantického webu
Július Štuller - Informativní schůzka
Non-monotonic logics are a form of formal reasoning aimed at the representation of common-sense reasoning; unfortunately, non-monotonic logics typically suffer from very high computational complexity and thus are practically intractable.
In this talk first will be presented the defeasible logic, a family of non-monotonic logics designed to be easily implementable and tractable. After the introduction of the basic principles of defeasible logic will follow a discussion of some extension of the logic and some applications.
Roman Neruda, Pavel Krusina - Modelling and Estimating Complexity in Multi-Agent Systems
Multi-agent systems typically utilize a non-blocking asynchronous communication in order to achieve required flexibility and adaptability. High performance computing techniques exploit the current hardware ability of overlapping asynchronous communication with computation to load the available computer resources efficiently. On the contrary, widely used parallel processes modeling methodologies do not often allow for an asynchronous communication description. At the same time those models do not allow their user to select the granularity level and provide only a fixed set of machine and algorithm description quantities. In this work we addressed this issue and designed a new parallel processes modeling methodology. Its main features include an open set of atomic operations that are calculated and predicted for the algorithm in question, and the computer aided semi-automatic measuring of operation counts and approximation of cost functions. This allows not only for tuning the model granularity as well as accuracy according to user needs, but also to reach a such description complexity that would be very difficult to obtain without any computer aid.
V prehledove prednasce popiseme multiagentni system tvorici distribuovane vypocetni prostredi s durazem na metody vypocetni inteligence, zejmena neuronove site a geneticke algoritmy. Budeme se venovat hlavne otazkam komunikace a spojovnani agentu, formalniho popisu typu a hierarchii, ontologiim, moznostem popisu a sledovani efektivity vypoctu, a snaham o vyvoj autonomnich a proaktivnich agentu.
Július Štuller - Schůzka celého řešitelského týmu
Prof. Pokorný: představení řešitelského týmu z MFF UK.
Dr. Smrž: představení řešitelského týmu z FU MU.
Ing. Štuller: představení řešitelského týmu z UI AV.
Jiří Wiedermann - Softwaroví agenti, vyhledávací stroje a sémantický web
Po softwarových agentech chceme, aby byli "inteligentní", aby "žili" v prostředí internetu, interagovali s lidmi a aby v internetu prováděli úkony, které po nich chceme. Kvůli tomu by měli znát sémantiku dat, např. těch na webových stránkách. Ta je však srozumitelná pouze lidem, nikoliv počítačům, a cílem sémantického webu je učinit tuto sémantiku přístupnou i počítačům. Lze toho vůbec dosáhnout? Jak se dívá současná teorie umělé inteligence na tento problém? Jaká je budoucnost sémantického webu? Odpovědi na tyto a podobné otázky budeme společně hledat v tomto semináři.
Zdenka Linkova, Pavel Krusina, Radim Nedbal, Martin Rimnac, Roman Spanek - Ph.D. Student's work presentations
Zdenka Linkova: Integrace dat a semanticky web (in Czech)
Pavel Krusina: Models of Multi-Agent Systems
Radim Nedbal: Relational Databases with Ordered Relations
Martin Rimnac: Rekonstrukce databazoveho modelu na zaklade dat (studie proveditelnosti) (in Czech)
Roman Spanek: Security in Mobile Enviroment
Abdelsalam Almarimi, Jaroslav Pokorny - A Mediation Layer for Heterogenous XML Schemas
Roman Neruda, Pavel Krusina, Petra Kudova, Pavel Rydvan, Gerd Beuster - Bang: A Computational Multi-Agent System
A multi-agent system targetted towards the area of computational intelligence modelling is presented. The purpose of the system is to allow both experiments and high-performance distributed computations employing hybrid computational models. The focus of the system is the interchangeability of computational components, their autonomous behavior, and emergence of new models.
Gerd Beuster, Roman Neruda - Configuring Computational Agents
A formalism for the logical description of computational agents and multi-agent systems is given. It is explained how it such a formal description can be used to configure and reason about multi-agent systems realizing computational intelligence models. A usage within a real software system Bang 3 is demonstrated. The logical description of multiagent systems opens Bang 3 for interaction with ontology based distributed knowledge systems like the Semantic Web or the Knowledge Grid.
Petra Kudova, Roman Neruda - Learning in Radial Basis Function Networks and Regularization networks
Jiri Wiedermann, Martin Rimnac - ITAT2004 presentations
Jiri Wiedermann and Martin Rimnac presented papers:
Jiri Wiedermann: Problem softwarovych agentu a semanticky web (Abstract in Czech)
Martin Rimnac: Rekonstrukce databazoveho modelu na zaklade nepresnych dat (Abstract in Czech)
Petra Kudová, Roman Neruda - Learning in Radial Basis Function Networks and Regularization networks
H. Řezanková, D. Húsek, V. Snášel - Clustering as a Tool for Data Mining
Project Start
Julius Stuller - Informativni schuzka
Projekt ma zacat 1. 7. a preto by som velmi rad tuto schodzku zorganizoval este pred tym, nez zacnu letne "dovolenkove" mesiace)
-