Šachový turnaj Ústavu informatiky 2018

slon

V úterý 13.2.2018 se v prostorách velké zasedací místnosti a za účasti deseti hráčů uskutečnil již 5. ročník šachového turnaje Ústavu informatiky. Ředitel ústavu prof. Ing. Emil Pelikán, CSc. přivítal všechny účastníky, poděkoval organizátorům za uspořádání turnaje a popřál všem hráčům mnoho zdaru při hře. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol tempem 10 minut na partii s přídavkem 10 vteřin za každý provedený tah.

Turnaje se nemohl zúčastnit loňský vítěz Štěpán Papáček, který právě trávil týden mimo republiku. Kromě tradičních domácích zástupců (Ctirad Matonoha, Petr Tichý) přijeli pravidelní účastníci (Lenka Havlíčková, Jiří Olejníček, Martin Lepšík) a jeden "venkovní" hráč se dokonce může pochlubit stoprocentní účastí na všech ročnících (Dobroslav Kindl). Turnaj přilákal také dva nové účastníky (Jiří Kubricht, Václav Mráz). Nejvýše nasazeným hráčem se stal domácí Ctirad Matonoha, rating přes 2000 měl ještě Jiří Olejníček. Čtyři účastníci byli neregistrovaní hráči a tedy bez ratingu (Ondrej Gutten, Jiří Kubricht, Václav Mráz, Miloslav Vlasák). Průměrný rating turnaje se dostal na hodnotu 1532 ELO bodů.

První kolo ve švýcaru je takové zahřívací a většinou nepřinese žádné větší překvapení. Další průběh turnaje ale ukázal, že i takzvaní amatéři bez ratingu mohou být velmi nebezpečným soupeřem pro každého. Přesvědčil se o tom Kindl, který v prvních dvou kolech prohrál právě s těmito hráči (Vlasák, Kubricht). Ve druhém kole sehráli dramatickou partii Tichý s Olejníčkem. Partie plná zápletek, ve které byli oba králové citelně ohroženi, skončila věčným šachem. Ve třetím kole pokračoval ve velmi dobrém výkonu "amatér" Vlasák, když překvapivě porazil prvního nasazeného Matonohu a sesadil ho tak z první šachovnice. Jeho vítězné zvolání po partii bylo ale naprosto zasloužené. V další partii si ve vyrovnané věžové koncovce Lepšík vlezl do hezkého matu s Olejníčkem. V posledním kole před polední pauzou Olejníček přibrzdil Vlasáka a dostal se tak poprvé do čela turnaje. V souboji domácích reprezentantů Matonoha špatně rozehrál partii a po ztrátě figury přenechal celý bod Tichému, který se tak dostal na průběžné druhé místo. Ztrátu z úvodních dvou kol dohnal Kindl, který se po výhře nad Lepšíkem dostal na 50%. V dobrém výkonu pokračovala Havlíčková, která přehrála také velmi dobře hrajícího Kubrichta.

Odpolední polovinu turnaje zahájil dalším skvělým výkonem Vlasák, když porazil i druhého domácího zástupce Tichého. Olejníček si s přehledem poradil s překvapením turnaje, Kubrichtem. V předposledním kole porazil Vlasák Kubrichta a zajistil si tak celkové druhé místo. Další nepovedenou partii předvedl Matonoha, když s Guttenem v zahájení ztratil nejprve pěšce a následně i figuru. Chuť si naopak v tomto kole spravili hezkými výhrami Tichý a Kindl. Poslední kolo přineslo opravdové drama. Olejníček neměl vážnější problémy s Mrázem a Havlíčková porazila Vlasáka, když v jezdcové koncovce hezkými manévry získala několik pěšců. Čekala tak, jak dopadne partie Tichý - Gutten, protože v případě zaváhání Tichého by obsadila třetí místo. A skutečně, Tichý se jen velmi obtížně bránil se dvěma pěšci méně. V časové tísni ale Gutten zahrál několik slabších tahů a Tichý se mohl nakonec radovat z výhry a třetího místa v turnaji. Hezkou partii na závěr turnaje sehrál Matonoha, ale vítězství nad Kindlem ho posunulo jen na páté místo.

Celkovým vítězem se naprosto zaslouženě stal Jiří Olejníček. Vážněji ohrožen byl jen v partii s Petrem Tichým, ve které ztratil svoji jedinou půlku. S odstupem 1,5 bodu obsadil skvělé druhé místo díky lepšímu vzájemnému zápasu Miloslav Vlasák. Byl největším překvapením turnaje, porazil několik daleko silnějších soupeřů. Na třetím místě se umístil Petr Tichý, který prokázal své hráčské kvality a nešťastně prohrál jen jedinou partii. Se čtvrtým místem je určitě spokojená i Lenka Havlíčková. Několik dobrých partií sehráli i ostatní hráči. Oba nováčci Jiří Kubricht s Václavem Mrázem si také počínali velmi dobře a jen nedostatek zkušeností jim zabránil uspět v rozhodujících fázích jednotlivých partií.

Turnaj proběhl v přátelské atmosféře. To, že nerozhodně skončily pouze dvě partie, svědčí o velké bojovnosti hráčů. Všichni účastníci si domů odnesli tradiční a oblíbené perníkové figurky z dílny maminky Terezy Šírové, které tímto děkujeme. Dále děkujeme Ludmile Nývltové a Nině Ramešové za zajištění drobného občerstvení, Hance Bílkové a Marii Kubínové za přípravu a tisk diplomů a pamětních listů, Petrovi Tichému (za šachový oddíl ŠK Spartak Čelákovice) za zapůjčení šachového materiálu, Tereze Šírové za pořízení fotografií a v neposlední řadě řediteli ústavu Emilu Pelikánovi za podporu uspořádání turnaje. Již teď zveme všechny příznivce na 6. ročník turnaje, který se uskuteční pravděpodobně v úterý 12.2.2019.