Šachový turnaj Ústavu informatiky 2016

slon

V úterý 9.2.2016 proběhl ve velké zasedací místnosti již 3. ročník šachového turnaje Ústavu informatiky, kterého se zúčastnilo jedenáct hráčů. Zahájil ho ředitel ústavu RNDr. Michal Chytil, DrSc. Přivítal všechny účastníky a popřál jim hodně štěstí při hře. Turnaj se hrál švýcarským systémem na 7 kol tempem 10 minut na partii s přídavkem 10 vteřin za každý provedený tah.

Turnaj měl silné obsazení, pět hráčů mělo ELO přes 2000 a průměrný rating se vyšplhal na hodnotu 1878. Zúčastnila se také jedna zástupkyně něžného pohlaví, kterou přítomní páni za šachovnicí vůbec nešetřili. Na úvodní dvě kola se mezi diváky objevil prezident šachového svazu Jan Lamser, který se původně též přihlásil do turnaje, ale z časových důvodů se nemohl aktivně zapojit do hry.

První kolo, ve kterém vyhráli favorité, se hrálo bez Š. Papáčka, který ohlásil pozdější příchod, takže měl volný los bez zisku bodu. Ani ve druhém kole nedošlo k žádnému překvapení. Obhájce vítězství P. Tichý prohrál s favorizovaným Š. Papáčkem, který tak začal úspěšně dohánět bodovou ztrátu. Ve třetím kole se urodily první dvě remízy a také jedno překvapení, když ratingově slabší J. Poš v koncovce přehrál C. Matonohu. Ve čtvrtém kole, posledním před obědem, se spolu utkali dva domácí zástupci C. Matonoha a P. Tichý. Po velkém boji zvítězil ve věžové koncovce s pěšcem víc prvně jmenovaný. P. Tichému se tak obhajoba začala hodně vzdalovat. V tomto kole spolu remizovali dva největší favorité Š. Papáček a J. Smutný a protože počtvrté vyhrál J. Heyda, byl nejenom jediným stoprocentním hráčem, ale s náskokem 1,5 bodu před ostatními se s přehledem usadil na první příčce. Na dalších místech byli shodně se 2,5 body J. Smutný, Š. Papáček a J. Olejníček.

Po chutném obědě v příjemném prostředí jedné restaurace v Ládví si hráči sedli k pátému kolu. Vedoucí muž J. Heyda poprvé ztratil body remízou se Š. Papáčkem, ale stále měl jednobodový náskok před J. Smutným, který porazil C. Matonohu. V šestém kole J. Heyda opět remizoval s J. Olejníčkem a po výhře J. Smutného nad M. Lepšíkem se jeho náskok před posledním kolem snížil na pouhý půlbod. S další půbodovou ztrátou se na třetím místě držel se 4 body Š. Papáček. Vítěz minulého ročníku P. Tichý se dostal se 3,5 body na 4. místo. Poslední kolo rozhodlo o všem. J. Heydovi by stačila remíza k vítězství v turnaji, ale utrpěl porážku s po obědě výborně hrajícím P. Tichým a propadl se až na třetí místo. J. Smutný dokončil své výherní tažení nad M. Vlasákem a stal se vítězem turnaje. Š. Papáček se od druhého kola držel na třetím místě, ale po výhře nad J. Olejníčkem si o jednu příčku polepšil. P. Tichému vítězství v posledním kole stačilo jen na celkové čtvrté místo.

Turnaj ukázal, že i náskok 1,5 bodu tři kola před koncem nemusí nic znamenat. Nejlépe se naobědvali J. Smutný a P. Tichý, v odpoledních kolech bodovali naplno. Naopak nedařilo se J. Olejníčkovi, který získal jen půl bodu. Turnaj proběhl v přátelské atmosféře, k vidění bylo velké množství bojovných partií. Každý byl nebezpečný každému, slabší hráči neprodali svoji kůži lacino. Všichni účastníci obdrželi několik krásných zdobených perníkových pěšáků, první tři navíc voňavou perníkovou figurku. Ceny dodala jako vloni perníkářka paní Šírová, které tímto děkujeme. Čtvrtý ročník turnaje plánujeme uspořádat příští rok opět druhé úterý v únoru a doufáme, že se počet účastníků znovu navýší, hlavně z řad domácích.